Belvíz és szárazság, baj lehet Somogyban

A tetemes mennyiségű lehullott csapadék után jelentős problémát okozott eddig is a belvíz. Az elöntött területeken még mindig sok helyen víz alatt vannak a földek. Ugyanakkor ahol a víz visszahúzódik, ott gyorsan kirepedezik a talaj, a kisarjadó növények a szárazság jeleit mutatják.
Hogy lehet az, hogy egyszerre dagonyázunk bokáig érő vízben, miközben pár méterrel arrébb a szárazságtól kirepedezett földből olyan gombák nőnek ki, amelyek úgy néznek ki, mint amit már napokig szárítottak?
Ez a kettősség évek óta jelen van a megyében, de eddig inkább az volt a jellemző, hogy míg a megye egyes részein derékig állt a víz, addig a másik részén volt szárazság. Most azonban egyszerre van jelen mindkettő.
A Frisshírek.hu által megkérdezett mezőgazdasági szakember szerint az elmúlt évek aszályos időszakaiban kell keresni a probléma gyökerét. Elmondása szerint ugyanis a száraz időszakban a talaj felső rétegei elkoptak, a megmaradt rétegek pedig nem képesek elnyelni a vizet olyan tempóban, ahogyan az egy felhőszakadás formájában lezúdul.
Ezért van az, mondja a szakértől, hogy a mélyebben fekvő részeken megáll a víz, míg azokon a helyeken, ahol a víz csak „átfutott” továbbra is száraz a föld.
Ez a jelenség pedig több szempont miatt is veszélyes, egyrészt a mezőgazdasági növénytermesztésnek is komoly károkat okoz, másrészt pedig láthattuk múlt héten az észak-olasz régióban micsoda pusztítást okozott a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék, amit a talaj nem tudott elnyelni.
Vigyázzunk kicsit jobban a környezetünkre, unokáink is szeretnének még itt élni a bolygón.
Fotó: Hajmási Judit